Yasal

Hükümler ve Koşullar İçin Buraya Tıklayın
Gizlilik Politikamız İçin Buraya Tıklayın
Websitemiz sıkça gözetim altında tutulmasına rağmen, dış linklerin içeriğiyle ilgili sorumluluk kabul etmemekteyiz.
Yalnızca bu dış linklerin kişisel sahipleri kendi içeriklerinden sorumludur.
Ayrıca bu dış linklerin gerçekliği, doğruluğu, bütünlüğü ve niteliği ile ilgili sorumluluk kabul etmemekteyiz.
TELİF HAKKI Bu websitesinde bulunan tüm içeriğin telif hakları KAZAN’a aittir.
Tüm yazılar, resimler, video-ses ve animasyon verileri KAZAN’a aittir ve telif haklarıyla korunmaktadır.
Bu verileri KAZAN’un önceden verilmiş izni olmaksızın; ticari amaç güderek muhafaza etme, kopyalama, değiştirme veya bunlarla karşılaştırılabilecek ve/veya düşünülebilecek başka hiçbir şekilde kullanmaya izinli değilsiniz.
Bu verileri bahsedilen şekillerde kullanmaya ve/veya ele almaya, sadece kendi özel kullanımlarınız için izinlisiniz.
CAYMA HAKKI 1.
Tanım: Cayma hakkı nedir? Müşteriler, yani kendi ülkelerinde yasa tarafından “Müşteri” olarak adlandırılan kişiler, ülkeye özgü ve uzaklığa bağlı olarak (14 gün içinde) cayma hakkına sahip olabilirler. sözleşmeler ve/veya mesafeli sözleşmelere bağlı cayma hakkı, 2011/83/AB AB düzenlemelerine uymak amacıyla kişilerin ilgili ülkelerinin yasasına dahil edilmiştir.
Bildirim süresi ürünün müşteriye teslim edildiği günden itibaren başlamaktadır.
(14 gün içerisinde) cayma hakkı, iadenin sebeplerini içermeksizin yukarıda belirtilen adrese mektup ve/veya mail adresine mail olarak gönderilebilir. Müşterinin (14 gün içerisinde) cayma hakkını istismar etmesi halinde, müşteri teslim edilen ürünün kendi sahiplikleri süresince gördüğü tüm zararları ödemek zorundadır. 2. MUAFİYET: Hangi hizmetler ve/veya mallar cayma hakkından muaftır? Nihai tüketicinin talimatlarına göre üretilen veya farklı kişisel bir karakter verilen ürünün teslimatı (14 gün içerisinde) cayma hakkıyla ilgili hükümlerden muaftır. Bu kural AB bünyesindeki tüm ülke yasalarında geçerlidir. KAZAN hizmeti farklı kişisel bir karaktere sahiptir ve beklentilerinize uyması amacıyla tasarlanmıştır. Ek olarak, dijital mal ve/veya hizmetler doğaları gereği iade edilebilir değildir. Bu sebeple, mobil hizmet KAZAN’dan gelen cevaplar iade edilebilir veya geri ödenebilir değildir. KAZAN mobil servisinde (14 gün içerisinde) cayma hakkına sahip değilsiniz.